Rancangan Pengajaran Harian Tahap 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 5 Arif
Tarikh : 1 April 2008 ( Selasa)
Masa : 60 Minit ( 7.45 am – 8.45 am )
Bilangan Murid : 25 Orang
Tajuk : Sukan dan Kesihatan ( Gaya Hidup Sihat )
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat;
i. Membaca dan mengecam isi-isi penting daripada pelbagai bahan bacaan.
ii. Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan.
iii. Menyampaikan maklumat yang bernas dengan jelas dan tersusun.
Hasil Pembelajaran
Fokus Utama:
6.3 Membaca dan mengenal pasti isi utama dan isi sampingan daripada teks.
Aras : 1 i) Membaca dan mengecam isi-isi penting daripada pelbagai bahan bacaan.
Fokus Sampingan:
3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata, istilah, frasa, struktur ayat yang betul, dan laras bahasa yang sesuai.
Aras : 1 i) Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan.
ii) Menyampaikan maklumat yang bernas dengan jelas dan tersusun.
SISTEM BAHASA
Tatabahasa : Kata kerja
Kosa Kata : Kesejahteraan, minda , protein, karbohidrat, vitamin.
Sebutan dan Intonasi : Ayat tanya .
Peribahasa:
PENGISIAN KURIKULUM
i. Ilmu : Pendidikan Jasmani Kesihatan, Sains
ii. Nilai Murni : Hemah tinggi, kebersihan fizikal dan mental, rasional.
iii. Kemahiran Nilai Tambah
-Kemahiran Berfikir: Mengelaskan, mengenal pasti idea utama dan idea sokongan.
-Kecerdasan Pelbagai: Pendidikan muzik.
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Pernah dan tahu
i. Bersukan dan menyihatkan tubuh badan.
ii. Mengenal pasti kata kerja.
iii. Mengeja dan membaca.
BAHAN BANTU MENGAJAR
-Komputer
-Internet
-Lembaran kerja
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( 5 Minit)
i. Lagu Malaysia cergas.
· Murid diperdengarkan lagu Malaysia cergas.
· Guru menjelaskan kaitan lagu tesebut dengar pengajaran yang akan di jalankan pada hari tersebut.
BBM :
Lagu Malaysia Cergas.
Komputer.
Langkah 1
( 15 Minit)
Mengunakan Internet, Enjin Pencarian.
Pautan internet:
1. http://www.moh.gov.my/
2. http://www.yahoo.com.my/
· Guru menunjukkan cara menggunakan Enjin Pencari untuk mendapatkan bahan berkaitan.
· Guru menunjukkan cara untuk menyimpan maklumat daripada internet ke dalam folder.
· Murid diminta melakukan perkara yang telah di ajar oleh guru.
BBM :
Komputer.
Internet.
KB :
Mengumpul maklumat
KP :
Verbal Linguistik
Langkah 2
(15 Minit)
Kad arahan :
1. mencari teks berkaitan dengan gaya hidup sihat.
2. menyimpan maklumat yang telah didapati ke dalam folder teks yang di sediakan.
· Murid dikehendaki membentuk lima kumpulan kecil.
· Setiap kumpulan dikehendaki mencari teks yang berkaitan dengan gaya hidup sihat, dengan menggunakan Enjin Pencarian.
(Guru membuat pemantaun dan memberi tunjuk ajar)
· Murid dikehendaki menyimpan teks yang telah di cari ke dalam foder .
KBKK
BBM :
Komputer
Internet
KB :
Mengumpul maklumat
Nilai :
Kerjasama.
Langkah 3
(20 minit)
Teks berkaitan gaya hidup sihat.
Arahan :
Cari kata kerja yang terdapat dalam petikan yang telah di cari.
· Guru meminta setiap kumpulan mencari dan mengelaskan kata kerja yang terdapat didalam teks yang telah di cari.
· Setiap kumpulan di minta untuk membentangkan hasil kerja mereka.
· Wakil setiap kumpulan diminta membaca kuat kata kerja yang di jumpai dalam teks masing-masing.
· Guru membetulkan pelajar jika terdapat perkataan yang bukan merupakan kata kerja.
KP :
Verbal Linguistik
Nilai murni:
Hemah tinggi
Penutup
( 5 Minit)
Penutup kognitif :
Apakah yang telah kamu pelajari sebentar tadi?
Apakah tanggungjawab kamu terhadap diri sendiri?
· Murid diminta menyatakan perkara-perkara yang telah dipelajari.
· Murid dikehendaki menyatakan apakah tanggungjawab mereka terhadap diri sendiri.
· Kerja rumah : Guru memberi lembaran kerja.
Nilai Murni :
Menjaga kebersihan diri.
Menjaga kesihatan diri.
Mengamalkan gaya hidup sihat.
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 5 Arif
Tarikh : 1 April 2008 ( Selasa)
Masa : 60 Minit ( 7.45 am – 8.45 am )
Bilangan Murid : 25 Orang
Tajuk : Sukan dan Kesihatan ( Gaya Hidup Sihat )
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat;
i. Membaca dan mengecam isi-isi penting daripada pelbagai bahan bacaan.
ii. Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan.
iii. Menyampaikan maklumat yang bernas dengan jelas dan tersusun.
Hasil Pembelajaran
Fokus Utama:
6.3 Membaca dan mengenal pasti isi utama dan isi sampingan daripada teks.
Aras : 1 i) Membaca dan mengecam isi-isi penting daripada pelbagai bahan bacaan.
Fokus Sampingan:
3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata, istilah, frasa, struktur ayat yang betul, dan laras bahasa yang sesuai.
Aras : 1 i) Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan.
ii) Menyampaikan maklumat yang bernas dengan jelas dan tersusun.
SISTEM BAHASA
Tatabahasa : Kata kerja
Kosa Kata : Kesejahteraan, minda , protein, karbohidrat, vitamin.
Sebutan dan Intonasi : Ayat tanya .
Peribahasa:
PENGISIAN KURIKULUM
i. Ilmu : Pendidikan Jasmani Kesihatan, Sains
ii. Nilai Murni : Hemah tinggi, kebersihan fizikal dan mental, rasional.
iii. Kemahiran Nilai Tambah
-Kemahiran Berfikir: Mengelaskan, mengenal pasti idea utama dan idea sokongan.
-Kecerdasan Pelbagai: Pendidikan muzik.
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Pernah dan tahu
i. Bersukan dan menyihatkan tubuh badan.
ii. Mengenal pasti kata kerja.
iii. Mengeja dan membaca.
BAHAN BANTU MENGAJAR
-Komputer
-Internet
-Lembaran kerja
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( 5 Minit)
i. Lagu Malaysia cergas.
· Murid diperdengarkan lagu Malaysia cergas.
· Guru menjelaskan kaitan lagu tesebut dengar pengajaran yang akan di jalankan pada hari tersebut.
BBM :
Lagu Malaysia Cergas.
Komputer.
Langkah 1
( 15 Minit)
Mengunakan Internet, Enjin Pencarian.
Pautan internet:
1. http://www.moh.gov.my/
2. http://www.yahoo.com.my/
· Guru menunjukkan cara menggunakan Enjin Pencari untuk mendapatkan bahan berkaitan.
· Guru menunjukkan cara untuk menyimpan maklumat daripada internet ke dalam folder.
· Murid diminta melakukan perkara yang telah di ajar oleh guru.
BBM :
Komputer.
Internet.
KB :
Mengumpul maklumat
KP :
Verbal Linguistik
Langkah 2
(15 Minit)
Kad arahan :
1. mencari teks berkaitan dengan gaya hidup sihat.
2. menyimpan maklumat yang telah didapati ke dalam folder teks yang di sediakan.
· Murid dikehendaki membentuk lima kumpulan kecil.
· Setiap kumpulan dikehendaki mencari teks yang berkaitan dengan gaya hidup sihat, dengan menggunakan Enjin Pencarian.
(Guru membuat pemantaun dan memberi tunjuk ajar)
· Murid dikehendaki menyimpan teks yang telah di cari ke dalam foder .
KBKK
BBM :
Komputer
Internet
KB :
Mengumpul maklumat
Nilai :
Kerjasama.
Langkah 3
(20 minit)
Teks berkaitan gaya hidup sihat.
Arahan :
Cari kata kerja yang terdapat dalam petikan yang telah di cari.
· Guru meminta setiap kumpulan mencari dan mengelaskan kata kerja yang terdapat didalam teks yang telah di cari.
· Setiap kumpulan di minta untuk membentangkan hasil kerja mereka.
· Wakil setiap kumpulan diminta membaca kuat kata kerja yang di jumpai dalam teks masing-masing.
· Guru membetulkan pelajar jika terdapat perkataan yang bukan merupakan kata kerja.
KP :
Verbal Linguistik
Nilai murni:
Hemah tinggi
Penutup
( 5 Minit)
Penutup kognitif :
Apakah yang telah kamu pelajari sebentar tadi?
Apakah tanggungjawab kamu terhadap diri sendiri?
· Murid diminta menyatakan perkara-perkara yang telah dipelajari.
· Murid dikehendaki menyatakan apakah tanggungjawab mereka terhadap diri sendiri.
· Kerja rumah : Guru memberi lembaran kerja.
Nilai Murni :
Menjaga kebersihan diri.
Menjaga kesihatan diri.
Mengamalkan gaya hidup sihat.
No comments:
Post a Comment